Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

ABD: Solomon Adaları, Çin’le güvenlik anlaşmasından pişmanlık duyabilir

ABD: Solomon Adaları, Çin’le güvenlik anlaşmasından pişmanlık duyabilir

Like
357
0
Perşembe, 14 Nisan 2022
Haber

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri Komutanı General David Berger, Solomon Adaları’nın, Çin’le imzalamaya hazırlandığı güvenlik bağlarını derinleştirecek anlaşmadan ileride pişmanlık duyabileceğini söyledi.

Avustralya’yı ziyaret eden ABD Deniz Piyadaleri Komutanı General Berger, Çin ile Solomon Adaları arasında imzalanacak, Çin savaş gemilerinin limanları kullanmasına ve adalarda donanma üssü kurmasına imkan sağlayacağı iddia edilen yeni güvenlik anlaşmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Çin’in Solomon Adaları ile güvenlik bağlarını derinleştirme teklifine şüpheyle yaklaşan General Berger, Pasifik’teki ada ülkesinin planlanan anlaşmadan ileride pişmanlık duyabileceğini öne sürerek ülkenin geleceği konusunda uyarıda bulundu.

Önerilen anlaşmanın, Çin’in nüfuzunu genişletme isteğinin başka bir örneği olduğunu ileri süren Berger, anlaşmanın nasıl gerçekleştiği ve milletler için sonuçlarının ne olacağı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Anlaşma taslağı olduğu iddia edilen metni, ailesinden öğrendiği “Eğer bir anlaşma gerçek olamayacak kadar kulağa hoş geliyorsa, o işte bir bit yeniği vardır/ muhtemelen gerçek değildir.” deyimiyle değerlendiren Berger, “Bunun uzun vadede ne anlama geldiğini açığa çıkarmalıyız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir