Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

ABD’nin askıya aldığı fonları DSÖ’ye kısmen yeniden sağlayacağı iddiası

ABD’nin askıya aldığı fonları DSÖ’ye kısmen yeniden sağlayacağı iddiası

2
519
0
Pazar, 17 Mayıs 2020
Haber

Fox News’in ele geçirdiği 5 sayfalık mektuba göre, Trump yönetimi, belirli alanlarda Çin’in sağladığı kadar fonu DSÖ’ye sağlayacak Trump’ın, yakın zamanda imzalaması beklenen mektupta Çin’in DSÖ’ye sağladığı fonları artırması durumunda ABD’nin de doğru orantılı olarak fonları artırmayı düşünebileceğini belirttiği kaydedildi Mektupta DSÖ’ye siyasi baskılara boyun eğmeme ve koronavirüsün kaynağına ilişkin bağımsız soruşturma yürütme çağrısı yapıldığı ifade edildi  .  ABD Başkanı Donald Trump’ın, askıya aldığı fonların bir kısmını, yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) salgınında ” Çin odaklı hareket etmek” ve “başarısızlık”la suçladığı Dünya Sağlık Örgütüne ( DSÖ) yeniden sağlayacağı öne sürüldü.
Fox News’in ele geçirdiği 5 sayfalık mektuba göre, Trump yönetimi, belirli alanlarda Çin’in ödediği kadar parayı DSÖ’ye sağlayacak.
Fox News sunucusu Tucker Carlson, “Trump’ın söz konusu mektubu imzalayacağı duyumunu aldık. Trump’ın bunu yapmaya nasıl ikna olduğunu bilmiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
Mektupta Trump’ın, “Başarısızlıklarına rağmen DSÖ’nün hala büyük bir potansiyeli olduğuna inanıyorum. Özellikle de bu küresel kriz döneminde DSÖ’nün bu potansiyelini kullandığını görmek istiyoruz. Bu nedenle de DSÖ ile ortaklığı ve iş birliğini sürdürme kararı verdim. Çin’in tüm dünyaya büyük bir borcu var ve bu borcu ödemeye DSÖ’ye adil bir ödeme yaparak başlayabilir.” ifadelerini kullandığı belirtildi….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir