Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

Almanya’nın 2022 büyüme tahmini yüzde 1,8’e düşürüldü

Almanya’nın 2022 büyüme tahmini yüzde 1,8’e düşürüldü

1
223
0
Çarşamba, 30 Mart 2022
Haber

Alman hükümetine ekonomik danışmanlık yapan Ekonomi Bilirkişi Kurulu (SVR), ülke ekonomisine ilişkin büyüme tahminini Ukrayna savaşı ve artan enerji fiyatları nedeniyle bu yıl için yüzde 4,6’dan 1,8’e revize etti.

Ekonomi profesörlerinden oluşan SVR, Almanya ekonomisine ilişkin geçen yıl kasım ayında paylaştığı, 2022-2023’ü kapsayan büyüme tahminlerinde ilkbahar döneminde güncelleme yaptı.

Savaşın ekonomi için önemli bir risk olduğuna dikkati çeken kurul, “Rusya- Ukrayna savaşı ve enerji fiyatları ekonomik görünümü büyük ölçüde kötüleştiriyor.”” değerlendirmesinde bulundu.

Savaşın COVID-19 salgını nedeniyle zaten sıkıntı içinde olan tedarik zincirlerini daha da zor durumda bıraktığını kaydeden kurulun açıklamasında doğal gaz ve ham petrol fiyatlarındaki artışın şirketlere ve özel tüketime zarar verdiğini belirtildi.

SVR, Alman ekonomisinin söz konusu savaştan önce toparlanma yolunda olduğunu hatırlatarak Alman GSYH’sinin bu yılın üçüncü çeyreğinden önce Kovid-19 salgını öncesi seviyesine ulaşmayacağını öngördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir