Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

Bakan Çavuşoğlu: 128 Ülke Türkiye’den Yardım İstedi!

Bakan Çavuşoğlu: 128 Ülke Türkiye’den Yardım İstedi!

1
398
0
Çarşamba, 06 Mayıs 2020
Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “128 ülke Türkiye’den hibe, ihracat izni ya da satın alma şeklinde tıbbi malzeme talebinde bulundu, yarısını karşıladık.” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “128 ülke Türkiye’den hibe, ihracat izni ya da satın alma şeklinde tıbbi malzeme talebinde bulundu, yarısını karşıladık.” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “128 ülke Türkiye’den hibe, ihracat izni ya da satın alma şeklinde tıbbi malzeme talebinde bulundu, yarısını karşıladık.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, TV100 kanalındaki programa dahil olarak gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Dünya ülkelerinin Türkiye’den yardım istemsine yönelik açıklamada bulunan Çavuşoğlu, “Bugüne kadar 128 ülke Türkiye’den hibe, ihracat izni ya da satın alma şekliyle tıbbi malzeme yardımı talebinde bulundu. Yaklaşık yarısını karşıladık.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, son olarak önceki akşam Paraguay’ın yardım talebini nasıl karşılayabileceklerini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile istişare ettiklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Dünyadaki ülkelerin üçte ikisi, Türkiye’den tıbbi malzeme talebinde bulundu. Bu, Türkiye’nin güvenilir bir kaynak olduğunu gösteriyor.”dedi. Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları tam olarak şöyledir:

TECRÜBEMİZİ DÜNYANIN HER YERİYLE PAYLAŞIYORUZ
“Türk milletinin ihtiyacı olanı vermiyoruz da alıp başka ülkeye veriyoruz gibi yorumluyorlar. Bugüne kadar yapılan çalışmaları başka türlü yorumlayanlar için söylüyorum. Bu doğru değil. Bugüne kadar sağlık hizmetleri bakımından aksayan bir şey oldu mu? Hiç olmadı. Solunum cihazı başta olmak üzere ki yeni üretmeye başladık, hastanelerde hiç yetersizlik oldu mu? Hayır.

Tüm dünya Türkiye’nin sağlık sisteminin çok güçlü olduğunu, ayrım yapılmaksızın, hangi hastalığa kapılırsa kapılsın, yurt dışında birçok ülkenin yaptığı gibi ancak yoğun bakıma alabiliriz gibi bir yaklaşım içine girmeksizin tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerini karşıladığımız gibi bu tecrübemizi dünyanın her yeriyle paylaşıyoruz. Bu anlamda Türkiye’yi model ülke olarak gösteriyor Dünya Sağlık Örgütü de uluslararası toplum da ABD başta olmak üzere ülkeler de. Bu tür yapılacak yardımlar, gelecekte Türkiye’nin güvenilir kaynak olarak bir marka olmasını da sağlayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir