Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

Beyoğlu saldırganı keşif için 2 kere Taksim’e gitmiş

Beyoğlu saldırganı keşif için 2 kere Taksim’e gitmiş

1
124
0
Perşembe, 17 Kasım 2022
Haber

İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısını gerçekleştiren terörist Ahlam Albashır’ın emniyetteki ifadesinde, temmuz ayında Türkiye’ye geldiği ve 2 kere Taksim’e keşif yapmaya gittiği ortaya çıktı.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının faili olarak yakalanan terörist Ahlam Albashır’ın emniyetteki sorgusunda, 2 kere Taksim’e keşif yapmaya gittiğini söylediği öğrenildi.

Albashır’in emniyetteki ifadesi tamamlandı ve bu sabah adliyeye sevk edildi. Albashır ifadesinde Türkiye’ye gelmesinden patlama gününe kadar geçen süreci anlattı.

Münbiç’teyken ‘H. isimli terörist tarafından önce Cerablus’a gitmek üzere görevlendirildiğini ancak bu görevi kabul etmediğini bunun üzerine Türkiye görevi verildiğini anlatan Albashır’ın, “H. 2022 Temmuz ayında bana Cerablus’a gitmem için görev verdi. Ben o görevi kabul etmedim. Sonra bölgenin zenginlerinden biri olan aynı zamanda YPG’nin sözde İstihbarat birimindem olduğunu öğrendiğim Hasan diye biri bana geldi ve H. seni yanına çağırıyor sana çok önemli bir görev verecek dedi. Ben de Hasan’la birlikte H.nin yanına gittim. Bana ‘Madem Cerablus’a gitmiyorsun o zaman Bilal H. ile birlikte Türkiye’ye gideceksin’ dedi. Ben de Türkiye’ye gelmeyi kabul ettim. H. bize 400 lira para ve 2 tane telefon verdi. Giriş için bütün ayarlamaları yaptıklarını söyledi. Sonra İdlib’te Bilal’le buluştuk. (Eşi izlenimi verilen) Bilal’i ilk defa İdlib’de gördüm. 27 Temmuz’da Hatay’a geldim. Oradan da doblo tarzı bir araçla İstanbul’a geldim. Bilal bana Türklerden nefret ettiğini söyledi. Bilal’in telefonuna bir konum geldi. Araç şoförü diğerlerini indirdi beni ve Bilal’i de konumdaki adrese Ferhat H. isimli adamın evine götürdü.” dediği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir