Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

DSÖ’den “Kovid-19 salgınında en kötüsü henüz gelmedi” uyarısı

DSÖ’den “Kovid-19 salgınında en kötüsü henüz gelmedi” uyarısı

1
394
0
Salı, 30 Haziran 2020
Haber

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus: “(Salgında) Damgalanma, yanlış bilgilendirme ve pandeminin siyasallaşması ile ilgili belirtiler de gördük” “Önümüzdeki aylarda tüm ülkelerin karşılaşacağı kritik soru bu virüsle nasıl yaşayacağımızdır. Bu, yeni normal” “Zor gerçek şu ki bu salgın sona ermeye yakın bile değil” “Birçok ülke bazı ilerlemeler kaydetmiş olsa da küresel olarak pandemi aslında hızlanıyor”Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkelerde milli birliğin sağlanamaması, küresel dayanışmada eksiklik ve dünyadaki bölünmüşlüğün yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) salgınının yayılmasına yardımcı olduğunu vurgulayarak, “(Salgında) En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz.” uyarısında bulundu.
DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, dünyadaki Kovid-19 vaka sayısının 10 milyonu, virüsten ölenlerin sayısının da yarım milyonu aştığını anımsattı.
Çin’de 6 ay önce patlak veren salgının ardından tüm dünyada “cesaret verici bir direniş, icat kabiliyeti (buluşçuluk), dayanışma ve nezakete” tanıklık ettiklerini belirten Ghebreyesus, “Ama aynı zamanda damgalanma, yanlış bilgilendirme ve pandeminin siyasallaşması ile ilgili belirtiler de gördük.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir