Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

İngiltere Libya’da petrol tesislerine yabancı paralı askerlerin girmesinden “rahatsız”

İngiltere Libya’da petrol tesislerine yabancı paralı askerlerin girmesinden “rahatsız”

2
343
0
Pazar, 05 Temmuz 2020
Haber

İngiltere’nin Trablus Büyükelçiliği, Libya’da devam eden petrol üretim kesintisi ve petrol sahalarına yabancı güçlerin müdahale ettiği yönündeki haberlerden kaygı duyduğunu açıkladı.Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ocak ayından bu yana Libya’da devam eden petrol üretim kesintisinin 6 milyar doların üzerinde gelir kaybı ve petrol sektöründeki altyapıda zarara yol açtığı belirtildi.
Açıklamada, “Yabancı paralı askerlerin Şerara Petrol Sahası’na müdahale ettiği yönündeki haberler rahatsız edici. Libya’nın enerji sektörünün militarize edilmesi kabul edilemez ve daha derin zarara yol açabilir. Libya’nın temel geliri enerji sektörü, ülkenin çatışma sonrası toparlanma ve yeniden imar süreci için hayati önem taşıyor. Bu siyasi bir müzakere kartı olarak kullanılmamalı.” ifadeleri yer aldı.
Büyükelçilik, Libya Ulusal Petrol Kurumunun (NOC) ülkedeki petrolün çıkartılması, işlenmesi, dağıtımı ve ihracatı için yegane merci olduğunu vurgulayarak, tüm Libyalıların çıkarı adına NOC’nin çalışmalarının engellenmemesi gerektiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir