Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

Kalın: Türkiye NATO’nun sağlam ve güçlü üyesi olmaya devam edecek

Kalın: Türkiye NATO’nun sağlam ve güçlü üyesi olmaya devam edecek

Like
252
0
Cuma, 18 Şubat 2022
Haber

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, üyeliğinin 70’inci yılında Türkiye’nin NATO’nun vazgeçilmez üyesi olduğunu, sağlam ve güçlü bir üyesi olmaya devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, SETA Brüksel ofisi tarafından düzenlenen Türkiye’nin NATO üyeliğinin 70’inci yılı konulu toplantıya video konferans yöntemiyle katıldı.

Son 70 yıldır Türkiye’nin NATO’da liderlik eden ve taahhütlerine bağlı üyelerinden olduğunun altını çizen Kalın, Türkiye’nin dünyanın farklı bölgelerinde çok çeşitli misyon ve operasyonlara katıldığını, bu anlamda ilk 5 üye arasında yer aldığını söyledi.

Kalın, Türkiye’nin NATO’nun tek Müslüman üyesi olarak, İslam coğrafyasıyla köprü vazifesi gördüğünü dile getirdi.

Türkiye’nin NATO’nun mevcut güvenlik mimarisine somut biçimde katkıda bulunduğunu vurgulayan Kalın, Türkiye’yi vazgeçilmez bir ortak olarak tanımladı.

Ukrayna krizine değinen Kalın, bunun genel olarak tehdit olarak görülse de NATO’nun kurduğu mekanizmalarla sorunu çözmesi açısından fırsat olarak da değerlendirilebileceğini kaydetti.

Kalın, buna örnek olarak NATO’nun önleyici diplomasi mekanizmasının verilebileceğini ve bir yandan Rusya’ya saldırganlığının kabul edilemez olduğu mesajı verilirken, diğer yandan bu mekanizmanın şimdi devreye konulması gerektiğini, Türkiye’nin bunu başından beri desteklediğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir