Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

Libya’da Ubari kentinden UMH’ye çağrı: Hafter’i çıkarmak için bize destek verin

Libya’da Ubari kentinden UMH’ye çağrı: Hafter’i çıkarmak için bize destek verin

1
386
0
Salı, 05 Mayıs 2020
Haber

Libya’nın güneyinde Fizan bölgesinde bulunan Ubari kentindeki 17 Şubat Devrimciler Konseyi, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in son darbe girişimini reddettiklerini ve Hafter milislerini bölgeden çıkarmak için Libya hükümetinden destek istediklerini duyurdu.   Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Basın Ofisinin aktardığı yazılı açıklamaya göre, ülkenin güneyindeki Fizan bölgesinde başkent Trablus’a yaklaşık 1000 kilometre mesafede yer alan Ubari kentindeki 17 Şubat Devrimcileri Konseyi, Hafter’in kalkıştığı son darbe girişimini reddettiklerini ilan etti.

UMH’DEN YARDIM TALEP EDİLDİ

Bölgeyi, “yolsuzluk ve ölüm getiren” Hafter milislerinden temizlemek istediklerini ifade eden Ubari 17 Şubat Devrimciler Konseyi, Libya hükümetinden bölgenin bu milislerden geri alınmasını sağlayacak bir güvenlik gücü kurulması konusunda destek talep etti.
FİZAN’I GEÇEN SENE ELE GEÇİRDİLER

Hafter, 4 Nisan 2019’da Trablus’a saldırı emri vermeden birkaç ay önce, başkenti kuşatmak için ülkenin güneyindeki Fizan bölgesine operasyon başlatarak bölgedeki birçok kentte kontrolü ele geçirmişti.
Hafter milisleri, Fizan bölgesindeki Şerara ve Fil gibi zengin petrol sahalarının bulunduğu Fizan bölgesindeki kentleri elinde bulunduruyor. Libya hükümetine bağlı askeri birliklerin “milli servete zarar gelmemesi ve gelirlerin ortak kullanılması” hedefi ve şartıyla buralarda Hafter milisleriyle çatışmaya girmediği biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir