Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

PKK/KCK’ya para toplayan 16 şüpheliden 4’ü tutuklandı

PKK/KCK’ya para toplayan 16 şüpheliden 4’ü tutuklandı

Like
142
0
Salı, 12 Nisan 2022
Haber

Düzce’de dernek kurarak “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen işçilerden tehdit ve şiddet yoluyla vergi adı altında PKK/KCK’ya para topladıkları” iddiasıyla gözaltına alınan 16 şüpheliden 4’ü tutuklandı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, Başsavcılıkça “PKK/KCK terör örgütüne üye olma” ve “6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Kanununa muhalefet” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince 4 Nisan’da Düzce ve İstanbul’da yakalanan şüphelilerin işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 4’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, diğerleri adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Tutuklama talebine aykırı olduğu belirtilen adli kontrol kararlarına, Başsavcılıkça itiraz edileceği kaydedildi.

PKK/KCK’ya para topladıkları tespit edilmişti

Soruşturma kapsamında yürütülen istihbarat çalışmaları sonucunda PKK/KCK’nın Irak’ın kuzeyindeki kamplarına giden ve buradan Düzce’ye görevlendirilen örgüte müzahir kişilerin, “sözde Kobani’ye yardım kampanyası” ile kente Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden çalışmak için gelen mevsimlik tarım işçileri, inşaat işçileri, diğer işçi ve vatandaşlardan “tehdit, baskı, cebir ve şiddet yoluyla 2015 yılı ve sonrasında vergi adı altında terör örgütü adına para topladığı” tespit edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir