Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

Putin: Enflasyondaki artış G7 ülkelerinin sorumsuz makroekonomik politikasının sonucu

Putin: Enflasyondaki artış G7 ülkelerinin sorumsuz makroekonomik politikasının sonucu

Like
217
0
Cumartesi, 25 Haziran 2022
Haber

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-7 ülkelerinin son yıllarda ekonomide sorumsuz politika izlediklerini ve bunun küresel enflasyondaki artışa neden olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin’in ev sahipliğinde çevrim içi düzenlenen BRICS+ Zirvesi’nde küresel piyasalardaki durumu değerlendirdi.

Toplantıya katılan ülkelerin demokratik çok kutuplu düzenden yana olduğunu belirten Putin, “Bazıları tarafından icat edilen kurallara göre yaşamak istemeyen devletlerin gelişiminin durdurulması yönündeki girişimler, gayrimeşru yaptırım araçlarının pervasızca kullanılması, COVID-19’un yarattığı sonuçlarla çarpılarak küresel ekonomideki krizi daha da kötüleştirdi.” dedi.

“Uluslararası yatırım halkaları parçalandı”

“Uluslararası finans sisteminin sarsıldığını, üretim, lojistik ve yatırım halkalarının parçalandığını” vurgulayan Putin, gıda, enerji ve ham madde fiyatlarında artışın özellikle Asya, Afrika, Latin Amerika ve Orta Doğu devletlerinin gelişimini etkilediğini söyledi.

Buna Ukrayna’daki savaşın neden olmadığını savunan Putin, şöyle konuştu:

“Enflasyonda keskin artış dün yaşanmadı. Bu, G7 ülkelerinin birkaç yıldaki sorumsuz makroekonomik politikası, kontrolsüz emisyon ve teminatsız borçların birikmesinin sonucudur. Tüm bu süreçler, pandeminin başlamasıyla hızlandı. Bu dönemde, ürün ve hizmetlere küresel çapta hem arz hem de talep büyük ölçüde azaldı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir