Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

Türkiye Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Yıldız’dan Suriye açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Yıldız’dan Suriye açıklaması

Like
22
0
Çarşamba, 26 Haziran 2024
Haber

 

Türkiye Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, “Kötüleşen ekonomik, güvenlik ve insani durum nedeniyle Suriye genelinde durum sürdürülemez hale geldi. Statüko devam edemez” açıklamasında bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler  Daimi Temsilcisi Yıldız, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) düzenlenen Suriye oturumunda konuştu. Yıldız, Suriye’de 13 yıldır süren ihtilafın bunların arasında en yıkıcılarından biri olduğunu belirterek, “Kötüleşen ekonomik, güvenlik ve insani durum nedeniyle Suriye genelinde durum sürdürülemez hale geldi. Statüko devam edemez.” vurgusunda bulundu.

Ulusal uzlaşının başlatılabilmesi için Suriye rejiminin tutum değiştirmesi gerektiğine işaret eden Yıldız, aynı zamanda uluslararası toplumun da tekrar Suriye’ye odaklanması gerektiğini kaydetti. Büyükelçi Yıldız, tüm tarafların Suriye’deki durumun ciddiyetini görmesi ve 2254 sayılı BMGK kararı uyarınca kalıcı çözüm için adım atması gerektiğini ifade etti.

Suriye’deki sorunların siyasi temelli olduğunu kaydeden Yıldız, bu nedenle Suriye muhalefetinin anlamlı şekilde dahil edileceği siyasi sürecin tekrar canlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Yıldız, Suriye’deki ihtilafın çözülmesi için aynı zamanda Suriyeli mültecilerin ülkelerine gönüllü, güvenli ve onurlu dönüşleri için gerekli koşulların sağlanması konusunda eşzamanlı ilerleme katedilmesi gerektiğini belirterek, ulusal uzlaşı sürecine milyonlarca Suriyeli mültecinin dahil edilmemesi halinde ülkenin ihtilafa meyilli olmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN AYRILIKÇI GÜNDEMLERİ ENGELLENMELİ

Suriye’deki terör örgütlerinin bölücü gündemlerinin ülkenin toprak bütünlüğü ve birliğine en büyük tehdidi teşkil ettiğini anımsatan Yıldız, PKK/YPG/sözde “SDG” terör örgütünün Suriye’nin kuzeydoğusunda sözde “yerel seçimler” düzenleme girişiminin bu ayrılıkçı gündemin açık göstergesi olduğunu belirterek, bu seçimlerin gerçekleşmemesi gerektiğini vurguladı.

Büyükelçi Yıldız, Suriye halkının insani ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili BM kuruluşlarıyla gerekli eşgüdüm ve işbirliğini sürdürdüğünü ifade etti.

Suriye rejiminin temsilcisinin Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriyeli mültecilere yönelik tutumunu eleştirmesinin ardından tekrar söz alan Yıldız, Suriye rejimi temsilcisinin sözlerinin rejimin sahadaki gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Yıldız, Suriye rejiminin Türkiye Cumhuriyeti’ne ders verecek durumda olmadığının altını çizerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin mültecilere muamele, komşularla ilişkiler ve Suriye dahil uluslararası konularda yapıcı rolüyle çok yüksek standartlar belirlediğini vurguladı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir