Radyoyu dinlemek için PLAY basınız...

Zelenskiy: Rus güçleri Ukrayna’da kimyasal silah kullanabilir

Zelenskiy: Rus güçleri Ukrayna’da kimyasal silah kullanabilir

Like
204
0
Salı, 12 Nisan 2022
Haber

Rusya’nın Mariupol’ü savunanlara karşı kimyasal silah kullanma düşüncesinde olduğunu belirten Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Çok güçlü yaptırımlar uygulanmalı ki bu silahların konuşulması bile mümkün olmasın” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, savaşın 47’nci gününü değerlendirdiği video mesajında, Ukrayna’nın kuzey bölgelerinde mayın temizleme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bölgelerde her gün bine yakın patlayıcının etkisiz hale getirildiğini anlatan Zelenskiy, “İşgalciler her yere mayın bırakmış. Bu, işgal sonrası bölgelere dönüşün mümkün olduğunca tehlikeli olması için yapılan kasıtlı bir eylem” dedi.

“Bırakılan mayınlar savaş suçu kabul edilmeli”

Zelenskiy, Rus ordusunun eylemleri nedeniyle Ukrayna’nın, dünyanın en mayınlı bölgelerinden biri haline geldiğine işaret etti:

“Rusların işgal ettikleri toprakları mayınlarla doldurması savaş suçu kabul edilmeli. Çünkü bu topraklarımızdan geri çekilmek zorunda kalsalar bile mümkün olduğu kadar çok insani öldürmek veya sakat bırakmak için yapılan bir şey. Bu gibi eylemler doğrudan emirle yapılır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir